Jak adoptować?

Adopcje odbywają się 7 dni w tygodniu w godz. 12 – 18 z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przed zakażaniem wirusem Covid-19.

Adopcja psa

         Aby adoptować psa, należy wejść na stronę internetową schroniska, gdzie znajdują się ogłoszenia zwierząt do adopcji lub wybrać psa w schronisku, a następnie telefonicznie skontaktować się z wolontariuszem lub opiekunem wybranego zwierzęcia i umówić się na spacer przedadopcyjny. Kolejnym krokiem jest złożenie mailowo ankiety przedadopcyjnej pod adresem ba@napaluchu.waw.pl. Wywiady przedadopcyjne odbywają się telefonicznie. W wypadku psów powyżej 4 miesiaca życia obowiązują minimum 2 spacery przedadopcyjne, ale ich ostateczną liczbę  określa opiekun lub wolontariusz psa.

      Finalizacja adopcji tj. podpisanie umowy i odbiór zwierzęcia odbywa się w Schronisku Prosimy, aby mieć przy sobie własny długopis i zachować zasady bezpieczeństwa (założyć maseczkę/rękawiczki jednorazowe).

 
 

Jednocześnie informujemy, że blisko 40 psów czeka na adopcje w domach tymczasowych u swoich wolontariuszy. Informacja o tym, czy zwierzę przebywa w schronisku, czy w domu tymczasowym, umieszczona jest w ogłoszeniach zwierząt na stronie www.

Adopcja kota

Aby adoptować kota, należy wejść na stronę internetową schroniska, gdzie znajdują się ogłoszenia zwierząt do adopcji, a następnie skontaktować się z wolontariuszem zwierzęcia lub wybrać kota w schronisku.

W wypadku kota/kotów wybieranych do adopcji na miejscu – do rozpoczęcia procedury adopcyjnej niezbędne jest posiadanie transportera dostosowanego do bezpiecznego przewozu kotów.

Kolejnym krokiem jest złożenie ankiety przedadopcyjnej. Na podstawie ankiety pracownik biura adopcji przeprowadza wywiad. Wówczas zapada decyzja o adopcji lub odmowie adopcji. Jeśli decyzja pracownika jest pozytywna, następuje podpisanie umowy adopcyjnej i przekazanie zwierzęcia osobie adoptującej.

Przejrzyj bazę ogłoszeń wszystkich zwierząt do adopcji

Rozważ następujące kwestie

  • Czy twój styl życia pozwala na opiekę nad zwierzęciem?
  • Czy inni domownicy wyrażają zgodę na adopcję?
  • Kto się zajmie zwierzakiem, jeśli wyjedziesz na wakacje lub zachorujesz?
  • Czy twoja sytuacja materialna pozwala na prawidłową opiekę nad zwierzęciem (odpowiednia karma, szczepienia, leczenie)?.

Odmowa adopcji
Każdy musi liczyć się z tym, że może dostać odmowę adopcji konkretnego zwierzęcia. Zwierzęta to żywe istoty, które mają konkretne charaktery i predyspozycje. Nie każdy dom jest odpowiedni dla każdego zwierzęcia. Na przykład:

  • Niektóre zwierzęta wymagają bardziej doświadczonych opiekunów.
  • Nie każdy pies/kot nadaje się dla osoby, która w przeszłości nie miała psa/kota. 
  • Młody energiczny pies potrzebuje aktywnego domu.
  • Nie każdy pies/kot akceptuje dzieci.
  • Nie każdy pies/kot akceptuje inne zwierzęta.