Postępowanie z psem po adopcji

Pierwsze chwile w nowym domu
Pamiętaj! Ze schroniska należy jechać prosto do domu – nie do sklepu! Na zakupy przyjdzie czas.
Zdecydowałeś/aś się adoptować psa ze schroniska i dać mu szczęście, chcesz dla niego jak najlepiej. Pragniesz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i wszystko, czego potrzebuje. Pamiętaj jednak, że adoptowany pies nie rozumie twoich intencji, jest zdezorientowany nową sytuacją. Jesteś dla niego człowiekiem, którego prawie nie zna i który zabiera go w nieznane miejsce.
Postaraj się pomóc zwierzęciu w trudnej dla niego chwili.

 • Nie lamentuj, nie przytulaj, nie pocieszaj, nie pochylaj się nad psem – to tylko pogłębi jego lęk
 • Pozwól zwierzęciu swobodnie zapoznać się z jego nowym domem, obwąchać wszystkie kąty, znaleźć sobie wygodne miejsce. Jeśli pies przez pierwszy okres pobytu w domu nie będzie chciał do ciebie podchodzić lub będzie chował się pod meblami, nie wyciągaj go na siłę. Niech sam podejdzie do ciebie wtedy, gdy poczuje się na tyle bezpiecznie, aby to zrobić z własnej woli.
 • Każde podejście do ciebie nagradzaj przyjazną pochwałą i smakołykiem (nie przejmuj się, jeśli pies go nie zje).
 • Pamiętaj, zestresowany pies dużo pije –zapewnij mu miskę z wodą.
 • Poproś pozostałych domowników, by przez pierwszych kilka dni nie zachęcali psa do kontaktu ani do zabawy.
 • W początkowym okresie po adopcji nie zapraszaj do domu gości – niech pies oswoi się najpierw z obecnością domowników i poczuje bezpiecznie w ich towarzystwie.
 • Posłanie dla psa połóż w ustronnym miejscu, z dala od przejść – tak, aby pies miał tam swoje bezpieczne schronienie.
 • Nie zmuszaj psa do korzystania posłania – początkowo będzie wybierał sobie różne miejsca do odpoczynku.
 • Przygotuj się na to, że pies może reagować niepokojem na różne bodźce – odgłosy za oknem, na klatce schodowej, dzwonek telefonu lub do drzwi, dźwięk włączonej pralki, suszarki do włosów, odkurzacza itp. Nie irytuj się, daj psu czas na oswojenie się z nieznanymi dotąd odgłosami.
 • Wstrzymaj się jednak z kąpielą przynajmniej 4 − 5 dni aż zwierzak nabierze do ciebie zaufania. Dla większości psów kąpiel jest bardzo dużym przeżyciem. Zrób wszystko, żeby zapewnić pupilowi komfort psychiczny i nie dokładać stresów.
 • Jeśli zapach psa bardzo ci przeszkadza, kup suchy szampon dla psa lub przetrzyj go ściereczką nasączoną wodą z odrobiną octu ( w proporcji: 1 łyżeczka octu na litr letniej wody).
 • Przeprowadzka do nowego miejsca, zamieszkanie z niezbyt dobrze znanymi osobami, zmiana wody czy rodzaju karmy może być przyczyną biegunki. Sytuacja jednak powinna się unormować w ciągu kilku dni. Nie wpadaj więc z tego powodu w panikę. Jeśli jednak stan ten po trzech dniach nie minie, udaj się do lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy ze zdrowiem zwierzęcia wszystko jest w porządku.

Koniecznie przeczytaj nasz „Poradnik po adopcji”. Dowiesz się z niego jak nauczyć psa grzecznego zostawania samemu w domu, załatwiania się na zewnątrz, jak dbać o zdrowie zwierzaka, jak zapewnić psu bezpieczeństwo na spacerze czy w podróży i wiele, wiele innych.

Adoptujący zwierzęta z naszego Schroniska mają możliwość jednorazowego skorzystania z bezpłatnej porady behawioralnej. Porada jest dostępna przez okres 3 miesięcy od daty adopcji i odbywa się w Schronisku po wcześniejszym uzgodnieniu dokładnej daty i godziny. Jednorazową wizytę można umówić w Biurze Adopcji tel. 22 868 15 78 wew. 1 lub 22 868 15 79 wew. 1.

Psi poradnik po adopcji

W chwili adopcji otrzymasz wersję książkową.

 

Zapraszamy do zapoznania się też z artykułami i filmami w Kąciku Behawiorysty.