Co robić w razie znalezienia błąkającego się lub rannego zwierzęcia domowego (np. psa, kota) – na terenie stolicy?
Jeśli zwierzę na to pozwala – sprawdź dokładnie, czy ma oznaczenie identyfikacyjne (adresatka, nr telefonu na obroży). Jeśli zwierzę posiada obrożę sprawdź, czy jest gdzieś zapisany numer telefonu lub adres właściciela (również od wewnętrznej strony). Jeśli ma jakiekolwiek breloczki sprawdź czy nie są przypadkiem formą adresatki. Jeśli zwierzę ma takie oznaczenie należy skontaktować się z właścicielem.
Jeśli zwierzę jest nieufne, zachowaj ostrożność i postaraj się skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych służb (wskazówki poniżej):
Jeśli zwierzę nie wykazuje objawów chorobowych masz 3 możliwości:
- zgłosić interwencję pod całodobowym nr tel. 986 Straży Miejskiej, która przejmie zwierzę i przewiezie do Schroniska,
- udać się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej i sprawdzić, czy zwierzę jest zaczipowane; jeżeli pies/kot ma zarejestrowanego czipa, możliwy będzie kontakt z właścicielem,
- samodzielnie dostarczyć je do Schroniska przy ul. Paluch 2 w Warszawie (tylko w godz. 8.00-20.00 – w pozostałych godzinach możliwe jest przekazanie zwierzęcia jedynie za pośrednictwem Straży Miejskiej); żeby przekazać zwierzę bezpośrednio do Schroniska musisz mieć przy sobie dowód osobisty, ponieważ ze względu na zagrożenie wirusem wścieklizny w Warszawie i okolicach Schronisko potwierdza dane osoby dostarczającej zwierzę,
Jeśli zwierzę jest po wypadku lub wykazuje objawy chorobowe musisz natychmiast zareagować; dzwoń do Straży Miejskiej– całodobowy bezpłatny tel. interwencyjny 986. Straż Miejska przewiezie zwierzę do wybranych lecznic weterynaryjnych lub Schroniska.
W każdym przypadku – jeśli chodzi o zwierzę bezdomne, lub chorego/rannego kota wolno żyjącego, po przejęciu zwierzęcia przez Straż Miejską koszty transportu, pomocy lekarsko-weterynaryjnej i ewentualnego pobytu zwierzęcia w Schronisku ponosi Miasto.
Co zrobić, jeśli znajdziesz zwierzę na terenie innej gminy, poza terenem stolicy?
Zadzwoń do lokalnego urzędu gminy, aby wskazano Ci instytucję, która powinna zaopiekować się zwierzęciem. W nocy lub w dni świąteczne skontaktuj się ze strażą miejską lub na policją.
Gmina nie może odmówić Ci pomocy – każda gmina zobowiązana jest do rozwiązywania problemów bezdomności we własnym zakresie. Nie pozwól, by Twoje zgłoszenie zignorowano, dopilnuj, by zwierzęciu udzielono pomocy!
Pamiętaj, że przewożąc zwierzę na teren innej gminy utrudniasz prawowitemu właścicielowi poszukiwania zguby. Ponadto bardzo prawdopodobne jest, że schronisko wybrane przez Ciebie, odmówi przyjęcia zwierzęcia znalezionego poza swoim terenem działania. Powodowałoby to obciążenie dodatkowymi kosztami wybranych placówek i pogorszenie warunków bytowania zwierząt, które w nich przebywają.
Zabezpieczenie zwierzęcia przed przemieszczaniem się z miejsca znalezienia
Jeśli zwierzę nie ujawnia oznak przytomności, nie dotykaj go lecz czekaj na służby interwencyjne. Natomiast o ile uznasz, że zwierzę jest w dobrej kondycji lub ma tylko drobne obrażenia i może zbiec z miejsca pobytu, postaraj się, zachowując subtelny dystans, wzbudzać stopniowo jego zaufanie. Pamiętaj, że czasami nawet poważnie ranne zwierze w sytuacji zagrożenia mobilizuje wszystkie siły… i kiedy wydaje się, że pomoc jest realna – po prostu stara się uciec. Tak więc, bez gwałtownych ruchów, powoli, spróbuj, stosując – w zależności od jego stanu – metodę subtelnego obłaskawiania – najpierw na odległość poprzez czułe słowa, a potem ostrożnym dotykiem.
Unikaj miejsc w pobliżu jego ewentualnych obrażeń oraz w pobliżu pyszczka, bo obolałe i zszokowane zwierzę może ugryźć. Jeśli masz ze sobą jakieś przysmaki spróbuj kusić go przyjemnym zapachem, np. wędliną, mięsem czy ciastkiem – żeby sprawdzić czy w ogóle zareaguje i czy ewentualnie zdecyduje się do Ciebie podejść (o ile może się poruszać). Ponadto może być głodny, a przez pokarm możesz łatwiej pozyskać jego zaufanie. Próbuj się z nim zaprzyjaźnić, o ile jest to możliwe, a jeśli masz jakieś akcesoria, które umożliwią przywiązanie go do ogrodzenia, drzewa czy innego stałego punktu, postaraj się, w miarę możliwości to zrobić. Następnie asystuj mu do czasu przyjazdu służb interwencyjnych, żeby nie zdołał się przemieścić.